Oleh pada 02 Dec 2022 kategori

Kredit foto: Instagram Festival Filem Malaysia 32

  
Festival Filem Malaysia (FFM32) bertemakan ‘Filem Kita, Citra Kita’ berlangsung di Encore, Melaka pada 2 Disember 2022.
  
Acara peringkat kebangsaan ini merupakan inisiatif kerajaan untuk membangunkan platform festival filem nasional yang berprestij, bagi mengiktiraf bakat-bakat seni tempatan yang mewarnai industri perfileman Malaysia.
  
Ia menyaksikan pencalonan filem yang ditayangkan dari 15 Julai 2021 hingga 30 September 2022 dalam 22 kategori yang dipertandingkan.
  
Menerusi calon Top 5, filem Spilt Gravy / Ke Mana Tumpahnya Kuah arahan Datuk Zahim Albakri Ikmal menerima pencalonan terbanyak iaitu 14 daripada 22 buah pencalonan.
  
Air Force The Movie: Selagi Bernyawa turut menunjukkan penguasaan apabila meraih 13 buah pencalonan, diikuti Juang dan Abang Long Fadil 3 yang masing-masing dalam 10 pencalonan.
  
Perbadanan Kemajuan Filem Nasional Malaysia (FINAS) menyediakan sejumlah wang tunai RM200,000 sebagai hadiah keseluruhan FFM32.
  
Pemenang kategori Filem Terbaik akan menerima ganjaran berupa Dana Kandungan Digital (DKD) bernilai RM500,000.
  
Pemenang bagi setiap kategori pula akan menerima habuan wang tunai antara RM5,000 hingga RM15,000, manakala pemenang kategori Anugerah Seniman dan Seniwati Sepanjang Zaman akan diberikan pakej umrah dan RM15,000.
  
FINAS mengambil pendekatan untuk tidak mendedahkan senarai nama juri bagi mengelakkan pertikaian.
  

Antara kategori yang dipertandingkan. Kredit foto: Instagram Festival Filem Malaysia 32

    
Seramai lebih 1,400 jemputan termasuk 250 calon serta 21 artis veteran Singapura dan tempatan, dijangka memeriahkan penganjuran tersebut.
  
Diundang memeriahkan slot persembahan malam kemuncak FFM32 yang dihoskan oleh pengacara Awal Ashaari dan Che Puan Sarimah Ibrahim ialah barisan penyanyi; Datuk Zainal Abidin, Siti Nordiana, Ernie Zakri, Marsha, Azlan & The Typewriters, Hazama, Amir Masdi, De Fam dan Han Byul.
  
Mereka yang menggalas peranan selaku penyampai trofi termasuklah Maya Karin, Namron, Faizal Hussein, Zul Ariffin, Hairul Azreen, Hanis Zalikha, Intan Ladyana, Jasmine Suraya, Nadhir Nasar dan ramai lagi.
  
Malam Anugerah FFM32 di saluran RTM TV2 ke udara secara langsung pada pukul 9 hingga 12 tengah malam.
  
Berikut ialah senarai penuh pemegang trofi setiap kategori :-
  
  

Senarai Keputusan Pemenang Kategori Anugerah Festival Filem Malaysia (FFM) Ke 32 (2022)  

1. Filem Terbaik - Split Gravy
2. Pengarah Terbaik - Ryon Lee Eng Keong (Small Town Heroes)
3. Pelakon Lelaki Terbaik - Datuk Adi Putra (Mat Kilau: Kebangkitan Pahlawan)
4. Pelakon Wanita Terbaik - Tan Chui Mui (Barbarian Invansion)
5. Skor Muzik Asal Terbaik - Tan Yen Hue, Tan Shin Hwa, David Ngan Teck Wai (Small Town Heroes)
6. Cerita Asal Terbaik - Ryon Lee Eng Keong (Small Town Hereos)
7. Lakon Layar Terbaik - Jit Murad, Datuk Zahim Albakri & June Tan (Spilt Gravy)
8. Penyunting Terbaik - Isazaly Isa & A Samad Hassan (Spilt Gravy)
9. Sinematografi Terbaik - Stephen Chua Jyh Shyan (Small Town Heroes)
10. Penataan Bunyi Terbaik - Charlene Ong Chye Leng (Air Force The Movie Selagi Bernyawa)
11. Anugerah Penggiat Belakang Tabir - Akma Suriati Awang
12. Anugerah Khas Seniman Sepanjang Zaman - Mat Sentul
13. Anugerah Khas Seniwati Sepanjang Zaman - Datuk Sarimah Ahmad
14. Anugerah Khas Juri Filem Antarabangsa - Ranah 3 Warna
15. Pengarah Harapan - Dato' Zahim Albakri (Split Gravy)
16. Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik - Beto Kusyairy (Mat Kilau: Kebangkitan Pahlawan)
17. Pelakon Pembantu Wanita Terbaik - Juliana Ibrahim (Spilt Gravy)
18. Pelakon Kanak-Kanak Terbaik - Phua Chandler (Small Town Heroes)
19. Pelakon Wanita Harapan - Layla Sania Khairuzikri (Small Town Heroes)
20. Pelakon Lelaki Harapan - Jaa Suzuran (Autumn In Wales)
21. Lagu Tema Terbaik - Wira Hatiku (Juang)
22. Rekaan Busana Terbaik - Rosada Abdul Hamid (Spilt Gravy)
23. Kesan Khas Visual Terbaik - Ma Chiau Ran, Tan Ye Xuan, Pau Tun Kai (Air Force The Movie: Selagi Bernyawa)
24. Penataan Seni Terbaik - Raja Malek & Wong Taysy (Spilt Gravy)
25. Poster Terbaik - Small Town Heroes
26. Tatarias Terbaik - Malya Artwork (Rasuk)
27. Anugerah Khas Juri 1 - Juang
28. Anugerah Khas Juri 2 - Mat Kilau: Kebangkitan Pahlawan
29. Anugerah Khas Juri 3 - Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
30. Anugerah Filem Box Office - Mat Kilau: Kebangkitan Pahlawan
31. Anugerah Filem Pendek Terbaik - Can You Love Me Most?
  

Penyanyi Jemputan Yang Membuat Persembahan

Siti Nordiana
Datuk Zainal Abidin
Ernie Zakri
Azlan And The Typewriters
Marsha Milan Londoh
Amir Masdi
Hazama
De Fam
Han Byul
  

Penyampai Trofi

YM Dato’ Sri Shah Rezza
Syafiq Yusof
Maya Karin
Faizal Hussein
Namron
Zul Ariffin
Hairul Azreen
Hanis Zalikha
Intan Ladyana
Ummi Nazeera
Nadiya Nisaa
Liyana Jasmay
Ashraf Muslim
Nadhir Nasar
Azira Shafinaz
Fify Azmi
Sangeeta Krishnasamy
Jasmine Suraya
Tunku Mona Riza
Fabian Loo
Pauline Tan
Raja Mukhriz
Adrian Teh
Farah Ahmad
Jason Chong
Sharifah Aryana
  

Kredit foto: Instagram Festival Filem Malaysia 32

  



Hakcipta iluminasi.com (2017)